Uçan Tavuğun Sırrı Çözüldü

2012-02-16 17:00:35
Uçan Tavuğun Sırrı Çözüldü |  görsel 1

 

 

Aydın Söke’de bir çam ağacına tüneyen ve yoğun uğraşlar sonucu yere indirildiğinde ortadan kaybolan tavuğun sırrı çözüldü.

Aydın’ın Söke İlçesi Bağarası Beldesi’nde bir çam ağacına tüneyen ve yoğun uğraşlar sonucu yere indirildiğinde ortadan kaybolan tavuğun sırrı çözüldü. Çocuklar tarafından yakalanan tavuğun ‘hint kırması tavuk’ olduğu, bir kümes ya da çiftlikten kaçmış olabileceği belirtildi.

Bağarası Beldesi sakinleri bu ay başında itfaiyeyi arayarak, Büyük Park’ta bir çam ağacının tepesinde yaklaşık bir haftadır duran bir tavuk olduğunu haber verdi. Normal bir tavuktan daha çevik olan, daldan dala atlayabilen ve uzak mesafelere uçabilen tavuğun kurtarılması için herkes seferber oldu. İtfaiyenin çabalarına karşın daldan indirilemeyen tavuk, uçarak ağacın karşısında bir binanın çatısına kadar gitti. Buradan yere inen tavuk herkesin bakışları arasında gözden kayboldu.

O günden sonra halk arasında ‘uçan tavuk’ efsanesi konuşulmaya başlandı. Bağarası Belediye Başkanı DP’li Salih Özdemir, Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne haber verdi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği da, hayvanın değişik bir melez tür olabileceğini belirterek, vatandaşlardan gözlem yapmasını ve tekrar görülmesi halinde kendilerine bilgi verilmesini istedi.

Top Çarpınca Düştü, Çocuklar Yakaladı

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneğinin beklediği haber önceki gün geldi. Büyük Park’ta oynayan çocukların topunun, tesadüfen dallar arasında saklanan hayvana çarptığı, tavuğun yere düşmesi üzerine de çocukların etrafını sararak yakaladığı belirtildi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, özel bir ekiple Büyük Park’a giderek ‘uçan tavuğu’ teslim aldı.

Korunmak İçin Uçma Yeteneğini Geliştirmiş

Başkan Sürücü, hayvanı hemen kanatlılar konusunda uzman bir veterinere götürerek muayene ettirdiklerini ve herhangi bir sorununun bulunmadığının anlaşıldığını belirtti. Sürücü, şunları söyledi:

“Sağlık durumu son derece iyi görünen, ancak farklı davranışlar gösteren kanatlının bir Hint kırması tavuk olduğu, uzun süre önce kümesten ya da çiftlikten kaçarak, doğal hayata karıştığı ve doğada kendini korumak için uçma yeteneğini diğer tavuklara oranla biraz daha geliştirdiği anlaşıldı. Çiftlikte diğer kümes hayvanlarının yanına konulan beyaz tavuk diğer tavuklarca dışlansa da, cesur hareketlerle onların arasında yem yemeye devam etmekte. Beyaz tavuk bir süre kümeste bırakılarak davranışları kontrol edilecek, diğer tavuklara alışması sağlanacak ve daha sonra diğer tavuklarla birlikte açık alana da çıkmasına izin verilecek.”

0
0
0
Yorum Yaz