Tavukların Yumurtalarını Yemeleri

2010-03-25 12:31:00

28 Mart 2010 Pazar

Tavukların Yumurta Yemeleri
Tavukların yumurta yemesi birçok iyi niyetli tavuk yetiştiricisine rahatsızlık veren bir durumdur.

Tavuk yetiştiricisi hayvanların her gün yumurtladıkları halde yumurta veriminin düşüklüğünü fark ettiğinde yoğun bir gözlem sonucunda kısa süre içinde onların büyük bir keyifle kendi ürünlerini tükettiklerini keşfedecektir.

Bu durumda da hızlı davranmak gerekir çünkü taklit güdüsü büyüktür.

Hatta durum o kadar ilerleyebilir ki bazen bir tavuk lezzetli yiyeceğin beklentisi içinde hemen sıcak yumurtayı yemek için henüz yumurtlamakta olan bir tavuğun folluğunun önünde nöbet tutar.


İskoçya da bir araştırma kurumunda incelenen bir tavuk sürüsündeki tavukların yumurtlamaya hazır tavukların etrafını dakikalarca önce çevirdikleri ve yeni yumurtlanmış yumurtalara saldırdıkları görülmüştür.


Yumurta Yemenin Sebepleri
Bu kötü alışkanlığın sebepleri henüz tam açıklanmış değildir. Kalsiyum eksikliği ve buna bağlı olarak ince kabuklu veya kabuksuz yumurtaların oluşması sebep olarak tahmin edilmektedir.

Değişik yerlere yumurtlanan yumurtalarda bu konuda uyarıcı olabilirler. Yumurta ve midye kabuklarını yemlerine katmak, hayvanların bu ilginç davranışlarına sebep olabilir.

Aynı zamanda sıkıcı bir gün geçirmek tüy gagalama olayında olduğu gibi bu kötü davranışların ortaya çıkmasının da nedenlerindendir.
Sonuçta hayvanın yaşının da hem tüy gagalama hem de yumurta yeme gibi davranışların gözlenmesinde etkili olduğu söylenebilir. Tavuklar yaşlarının ilerlemesiyle aynı ırktaki tavuk ve çevrelerine karşı daha kavgacı ve daha saldırgan hale gelirler.


Tavukların Yumurta Yememeleri İçin Alınacak Önlemler
Eski kaynaklarda ve pratik uygulamalarda yumurta yeme gibi kötü davranışlara karşı pek başarılı olamayan çözümler bulunmaktadır:
*Tavuğa gün boyu yem verilmez, üzerinde boşu boşuna oturduğu porselen yumurtalar verilir. Akşamleyin tavuk yemlenir. Aynı işlem tavuk porselen ve normal yumurtaya dokunmayıncaya kadar birkaç gün devam edilir.
*Yumurta yiyen tavuğun önüne sert pişmiş yumurtalar çok sıcak bir şekilde konulur, böylece sert pişmiş ve sıcak olan yumurtayı gagaladığı zaman gagası yanar. Gelecekte yumurtayı gördüğünde aynı durumu yaşama endişesiyle yumurtayı dokunmaz.
* Kırık yumurtaları önlemek için en kesin metot yumurtaları daha sık toplamaktır.
*Follukların kümesin en güneş almayan en loş yerine yapılmalı ve tavukların illaki folluğu yumurtlamaları sağlanmalıdır.
*Kümese rastgele yumurtlamış yumurtalar bir nedenle kırılınca tavuklara yumurta yemeye alışmalarının başlangıcı olur. Çünkü tavuklar yumurta yeme alışkanlıklarını hasarlı ve kırık yumurta yiyerek başlamaktadırlar.
*Kümeslere yumurtaların yuvarlanarak uzaklaştığı folluklar kullanılmalıdır. Çünkü bu sistemde tavuklar yumurtlamadan sonra yumurtaya ulaşamazlar.
* Bütün bu önlemler alındı ve hala yumurta yemenin önü alınamadıysa tavuğunuz ne kadar kaliteli ve kıyılamayacak olursa olsun kesilip yenilmelidir.

16730
0
0
Yorum Yaz