Bayramda Bayram Yapan Çocuk İle Bayramda Tatile Giden Çocuk

2015-07-15 19:39:00


Bayramda Bayram Yapan Çocuk İle Bayramda Tatile Giden Çocuk Arasındaki Temel Farklar

- Bayram çocuğu bayram sabahı erkenden uyanır. Kalkmazsa, annesi tarafından ‘kalk çocuum bugün bayram’ diye zorla uyandırılır. Bayramda tatile giden çocuk erken kalkarsa, annesi ona ‘yat çocuum tatildeyiz aaaa’ diye çıkışır.
- Bayram çocuğu ev halkının yüzündeki tebessüme uyanır. Tatil çocuğu gerinen ve esneyen yüzlere maruz kalır.
- Bayram çocuğu iç çamaşırından çorabına kadar temiz, ütülü ve yeni kıyafetler giyer. Saçlar taranır, yana yatırılır. Tatil çocuğu bir şort bi t-şirt çeker üstüne, deniz suyundan keçe gibi olmuş kafayla çıkar dışarı.
- Bayram çocuğu dede, babaanne, anneanne, büyük büyük amcalar, teyzeler, uzaktan kuzenler, konu komşu, hısım akraba kim varsa hepsinin elini öpmek ve yanaklarına ıslak öpücükler almak suretiyle bayrama has bir bağışıklık geliştirir. Hastalıklara direnç kazanır. Tatil çocuğu annesinin ‘yavrum gir şu şemsiyenin altına, kalma güneşte, üstünü çok ıslatma, sokma o pis şeyleri ağzına’ gibi antibiyotik cümlelerine katlanır.
- Bayram çocuğunun cebi şıngır şıngırdır. Para toplar. Bozuk para, kağıt para… Ve bayramdan sonra onlarla ne alacağının hayalini kurar. Tatil çocuğu garibim ancak çakıl taşı, deniz kabuğu toplar.
- Bayram çocuğu envai çeşit şeker toplar, çikolata yer. Bayramdan sonra iki ay yetecek kadar şeker stoğu yapar. Tatil çocuğu annesini ikna edebilirse, günde en fazla iki kere dondurma yer.
- Bayram çocuğu Eyüp Sabri Tuncer’in kim olduğunu merak eder. Tatil çocuğunun bu adam hakkında hiçbir fikri yoktur.
- Bayram çocuğu bayramdan sonra istediği herhangi bir zamanda gidip tatil yapabilir. Ama tatil çocuğu, istediği zaman bayram yapamaz. Yapsa da o bayramlar bayram olmaz…
- Bayram çocuğu büyüdüğünde çocukluk alışkanlıkları ile her bayram aile büyüklerini ziyaret eder ve eski bayramları özler. Bayramda tatile giden çocuk büyüdüğünde, anne babası onu nafile bekler.

İyi bayramlar şimdiden...
Şermin Çarkacı

0
0
0
Yorum Yaz